مقالات, وبلاگ

گرمایش از کف

 گرمایش از کف:

امروزه اجرای سیستم گرمایش از کف به عنوان یکی از روشهای اصلی تامین گرمایش پروژهای مسکونی قلمداد می شود.

سیستم های گرمایش از کف همانند سیستم رادیاتور قابلیت اتصال به انواع تامین کننده های حرارتی را مانند دیگ چدنی و پکیج دیواری را دارند.،ولی با توجه به راندمان بالای سیستم گرمایش از کف ،دمای موردنیاز به بیش از 50 درجه سانتیگراد، نمی رسد

آز طرف دیگر دمای مورد نیاز آبگرم بهداشتی در حدود 60 درجه می باشد ، پی نتیجه میگیریم در ساختمان هایی که از سیستم گرمایش از کف استفاده میکنند نیاز به دو مدار با درجه حرارت متفاوت ضروری می باشد.

ولی امروز متاسفانه به کررات دیده شده است که برای اجاری سیستم های گرمایش کف روش های غیر متعارف و نا معقولی توسط افراد غیر متخصص پیشنهاد میشود که به هیچ عنوان توجیه فنی و مهندسی ندارد.

به طور کلی روش های تامین حرارت سیستم های گرمایش از کف عبارتند از :

  • استفاده از پکیج دیواری یا زمینی به عنوان مولد تولید آبگرم :

دراین روش پکیج دیواری به عنوان مولد تامین آبگرم سیستم حرارتی می باشد ، در این روش :

آبگرم توسط پکیج دیواری روی 50 درجه سانتیگراد ست می شود و مسیر آبگرم گرمایش اینبار به جای اتصال به رادیاتور ها به کلکتور رفت گرمایش از کف متصل می شود.

 

  • استفاده از موتورخانه با دو یگ چدنی کوچک :

در این روش به این دلیل از دو دیگ چدنی استفاده می شود :

  1. یک دیگ چدنی برای تولید آبگرم بهداشتی به همراه مبدل تامین کننده که می تواند منبع کویل دار ،منبع دوحداره و یا مبدل صفحه ای باشد
  2. و دیگ چدنی دیگر برای تامین آبگرم گرمایش ساختمان که درجه حرارت این دیگ روی 45 تا 50 درجه ست می شود و آب گرم مستقیما وارد کلکتور سیستم گرمایش از کف شده و پس از عبور از لوله ای قرار گرفته شده به محل دیگ در موتورخانه بازگشت داده می شوند ، در این روش اصولا برای غلبه بر افت فشار سیستم از یک پمپ خطی در مسیر برگشت استفاده می شود.

این روش کلا توجیه اقتصادی و مهندسی ندارد.

 

  • استفاده از موتورخانه با یک دیگ چدنی و مبدل حرارتی:

دراین روش که اصولی ترین و بهترین روش اجرای گرمایش از کف می باشد و برای پروژهای بزرگ با تعداد واحد های زیاد کاربرد دارد، یک دستگاه دیگ چدنی به عنوان مولد حرارت و مبدل های حرارتی برای مدار آبگرم بهداشتی 60 درجه و مدار گرمایش از کف 50 درجه از اصلی ترین تجیهزات این سیستم می باشند.

شرح اجرای این نوع سیستم گرمایش از کف :

در این نوع سیستم گرمایش از کف ، دیگ چدنی به عنوان تامین کننده آبگرم در محل موتورخانه قرار میگرید و دو مدار مجزا برای آبگرم بهداشتی و گرمایش از کف توسط کلکتور ازیکدیگر جدا می شوند.

آبگرم تولید شده توسط دیگ چدنی از کلکتور های مربوطه توسط پمپ های سیرکولاتور که در اینجا اصولا زمینی انتخاب میشوند به رایزر اصلی انقال داده شده و در هر طبقه توسط انشعابات افقی به ورودی واحد هدایت میشوند.

دراینجا جعبه تقسیم یا همان باکس قرار گیری کلکلتور های رفت و برگشت، مبدل حرارتی و پمپ سیرکوله اصولا پشت در واحد تعبیه می شود.

آبگرم تولید شده از موتورخانه توسط پمپ سیرکولاتور که دمایی در حدود 90 درجه می باشد پمپاژ شده و به مبدل های صفحه ای قرار گرفته شده در واحد های مسکونی انتقال می یابد، از طرفی آب شهری وارد از طرف دیگر مبدل وارد شده و پس زا رسیدن به دمای مطلوب به کلکتور رفت هدایت شده و وارد لوله های گرمایش از کف می شوند و پس گردش در تمام لوله ها و پایین آمدن دمای آب ، توسط یک پمپ سیرکولاتور خطی کوچک به کلکتور برگشت جهت کامل شده سیکل هدایت می شوند.

  • استفاده از موتورخانه با یک دیگ و الکترو والو با مدار بای پاس

 در این روش نیز دیگ چدین به عنوان مول حرارتی می باشد ، سیستم همانند روش بالاست ولی تفاوت آن در این است که در این روش به جای مبدل حرارتی درون واحد از یک شیر کنترل استفاده استفاده میشود، وظیفه این شیر این است که وقتی آی در سیستم گرمایش با کاهش دما روبرو شود، توسط سنسور تعبیه شده ، فرمان باز شدن را دریافت میکند و آبگرمی که توسط دیگ آمده ورود به سیستم رامی باشد اجزای ورود را دریافت میکند.

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 5 =